Transport i logistyka – w co inwestować?

Jeśli już zdecydowaliśmy się rozpocząć działalność polegającą na przewożeniu towarów, to chcemy się rozwijać – nie ma w tym nic dziwnego tym bardziej, że dzisiejsze czasy są dla transportu i logistyki niezwykle sprzyjające. Polskie firmy transportowe i logistyczne ze względu na niskie koszty pracy i względnie wysoką jakość usług zdominowały Europę i wszystko wskazuje na to, że cały czas istnieje przestrzeń do dalszego rozwoju branży. Na pewno warto z tego skorzystać, niezbędne będą jednak inwestycje. W co powinniśmy inwestować?

Przede wszystkim w nowe samochody. Flotę warto zorganizować w taki sposób, aby mieć na podorędziu zarówno samochody dostawcze, jak i potężne ciągniki siodłowe które są w stanie przewozić wielotonowe ładunki. To pozwoli na osiągnięcie znacznej elastyczności – małe frachty mogą np. być wykonywane autami dostawczymi niskim kosztem, a do poważnych zadań możemy desygnować tiry. Z czasem najprawdopodobniej małe frachty przestaną nas interesować, więc również samochody dostawcze pójdą w odstawkę, zanim to jednak nastąpi – sami będziemy zdziwieni widząc jak często okazują się przydatne i jak tanie są w utrzymaniu w porównaniu do tirów.

Kolejna sprawa to tworzenie nowych etatów. W funkcjonowaniu firmy logistycznej i transportowej niezwykle ważne jest prawidłowe zarządzanie flotą, dlatego warto stworzyć posady nie tylko dla kierowców, ale również profesjonalnych i doświadczonych dyspozytorów. Taki pracownik będzie co prawda dość drogi, ale prawie na pewno utworzenie dla niego etatu się zwróci. Co może wydarzyć się na drodze podczas frachtu? Praktycznie wszystko – zator spowodowany wypadkiem lub remontem, próba kradzieży, uniemożliwiająca jazdę pogoda, czy nawet zmiany w prawodawstwie państw, przez które przebiega trasa frachtu. Oczywiście możemy spróbować zapanować nad sytuacją samodzielnie, ale na to zawsze trzeba poświęcić mnóstwo czasu i energii, które spokojnie moglibyśmy wykorzystać do czegoś innego. Np. analizowania danych globalnych i wyników finansowych firmy lub obmyślania nowych, skutecznych strategii.

Warto również inwestować w technologię. Chodzi tu nie tylko o kupowanie nowych i bardziej zaawansowanych ciężarówek, ale też np. o zainstalowanie w nich nadajników GPS. Monitoring GPS nie bez powodu jest uznawany za jedno z najskuteczniejszych dostępnych zabezpieczeń przed kradzieżą i nieuczciwością pracowników, a jego funkcje bynajmniej się na tym nie kończą. Dzięki monitoringowi GPS możesz również na bieżąco zbierać i przetwarzać nieprawdopodobne ilości danych a także wyciągać z nich wnioski. Pozwala to na prowadzenie skuteczniejszej polityki personalnej (monitorowanie wydajności poszczególnych pracowników) oraz porównywanie opłacalności niektórych tras.

Gdy już osiągniemy zaawansowane stadium rozwoju, zaczniemy działać na dużą, międzynarodową skalę, nasza flota będzie liczyć setki pojazdów a firma będzie zatrudniać setki osób, warto zastanowić się nad stworzeniem własnej infrastruktury. Korzystanie z parkingów dla ciężarówek czy wynajmowanych przestrzeni magazynowych stanowi dodatkowy koszt. Jeśli działamy na dużą skalę, być może bardziej opłacalne okaże się wybudowanie własnego magazynu lub własnego parkingu – pochłonie to co prawda znaczną sumę, ale po zakończeniu inwestycji będziemy mogli korzystać z obiektu zupełnie za darmo.