Szukasz pomysłu na biznes? Może transport i logistyka?

Udało Ci się zgromadzić pewną sumę pieniędzy, chcesz założyć własny biznes, ale nie za bardzo wiesz, co mógłbyś robić? Mamy dla Ciebie propozycje – załóż firmę transportową lub logistyczną. Co prawda będzie to wymagało znacznych nakładów i dużo pracy, przynajmniej na etapie rozpoczynania i organizowania działalności, ale jeśli wszystko zrobisz prawidłowo, to możesz być prawie pewien sukcesu – zapotrzebowanie na usługi transportowe jest ogromne i rośnie wraz z całą, światową gospodarką. Możesz mieć pewność, że o ile okażesz się rzetelnym partnerem, to zleceń na pewno Ci nie zabraknie.

Od czego zacząć? Pierwszym krokiem będzie stworzenie własnej floty samochodów. Początki zazwyczaj bywają skromne – niektóre początkujące firmy nie kupują nawet ciągników siodłowych, ale auta dostawcze, którymi można jeździć z prawem jazdy typu B. Mają one tę zaletę, że opłacenie kierowcy ze zwykłym prawem jazdy kosztuje znacznie mniej niż tego, który ma uprawnienia do kierowania ciężarówkami. Minusem aut dostawczych jest niska ładowność – sprawdzają się w przypadku małych zleceń i w skali regionalnej lub krajowej. Taka mała skala może być dla Ciebie świetnym punktem wyjścia – dzięki niej dużo dowiesz się na temat specyfiki działalności firmy transportowej, poznasz pułapki jakie czekają na Ciebie gdy zarządzasz flotą i wypracujesz metody radzenia sobie z nimi – to na pewno zaprocentuje w przyszłości, gdy już zaczniesz obsługiwać duże frachty międzynarodowe.

Dlaczego firma świadcząca usługi transportowe i logistyczne ma duże szanse powodzenia? Przede wszystkim dlatego, że zarówno w Europie jak i na świecie na polskie ciężarówki i polskich kierowców jest ogromny popyt. Wynika to głównie z niskich stawek – firmy zachodnie kosztują wielokrotnie więcej niż Polskie właśnie ze względu na różnice w wypłatach dla kierowców. Jednocześnie jakość usług świadczonych przez Polaków wcale nie odbiega od zachodniej. Wybór firm, które w końcu muszą liczyć pieniądze, jest tu oczywisty. Co więcej Polska znajduje się na trasie wielu ważnych szlaków komunikacyjnych i na pograniczu regionów o bardzo wyraźnych różnicach kulturowych. Np. wiemy, że Francuzi czy Niemcy kiepsko radzą sobie w krajach byłego ZSRR. Polska rzeczywistość jeszcze do niedawna przypominała je bardzo mocno, dopiero od niedawna sytuacja zaczęła się pod tym względem zmieniać. Co prawda w naszym kraju obecnie mamy do czynienia ze znacznie mniejszą skalą korupcji i znacznie lepszymi drogami, jednak Polacy świetnie pamiętają czasy, gdy żeby przejechać trzeba było wręczyć policjantowi łapówkę a dziury na drogach wymagały od kierowców niesamowitych umiejętności. Jesteśmy więc w stanie znacznie skuteczniej poruszać się po Białorusi, Ukrainie czy Rosji.

Problemem, który może stać na drodze do założenia firmy transportowej lub logistycznej, jest konieczność wyłożenia od ręki znacznej sumy. Z problemem tym można jednak poradzić sobie na kilka sposobów. Po pierwsze – można starać się o kredyt bankowy. To rozwiązanie najbardziej opłacalne, ale też niestety trudno dostępne. Po drugie – można skorzystać z faktoringu, dzięki któremu środki wynikające z wystawionej przez nas faktury mogą znaleźć się na naszym koncie przed upływem termin płatności a nawet przed wykonaniem frachtu. Rozsądne korzystanie z takich narzędzi pozwoli nam rozwijać się dynamicznie i harmonijnie.