Jeżeli chcesz, żeby Twój samochód nie sprawiał niepotrzebnych problemów, zapewnij mu niezbędny przegląd. Dzięki temu nie tylko zwiększysz bezpieczeństwo jazdy, ale także jej komfort. Pamiętaj, żeby wybrać mechanika samochodowego, który wie, jak sprawdzić układ hamulcowy, rozumie, jak działa elektronika i nieobca jest mu geometria ToruńWarszawa, Poznań, Gdańsk czy Białystok – niezależnie od miasta zasady bezpieczeństwa pojazdu są takie same.

Kilka słów o geometrii kół

W najprostszych słowach geometria kół to po prostu ustawienie, jakie ma koło względem swojej osi. Nieprawidłowa geometria kół przyczynia się bezpośrednio do szybszego zużycia się bieżnika i paliwa (większy opór powietrza), powoduje przeciążenia elementów zawieszenia, co ostatecznie zmniejsza bezpieczeństwo podczas jazdy. Z tego powodu warto raz na jakiś czas poddać auto przeglądowi.

opony

Pojawia się pytanie, dlaczego ustawienia kół ulega zmianie. Najczęściej spotykanym powodem jest zużycie metalowo-gumowych części zawieszenia. Wpływ na to ma, po jakich drogach jeździmy. Jeżeli najeżdżamy naszym samochodem na wielkie dziury, krawężniki i inne przeszkody tego typu, nie należy się dziwić, że pojawia się zbieżność kół. 

Dlaczego samemu nie można wyregulować ustawienia kół

Ustawienie geometrii kół nie jest taką prostą sprawą, dlatego nie można wykonać jej samodzielnie. Po pierwsze narzędzia, które są potrzebne do tego, można spotkać głównie w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Ich obsługa często jest skomplikowana i wymaga dużo wprawy. Drugim powodem jest wiedza i umiejętności. Praca nad zawieszeniem jest niezwykle delikatna. Jeden błąd może prowadzić do poważnych usterek, których naprawa będzie bardziej uciążliwa niż wyregulowanie ustawienia kół. 

Ile kosztuje wyregulowanie ustawienia kół?

W większości przypadków za sam pomiar ustawienia kół w naszych aucie zapłacimy około 100 zł. Kiedy regulacja okaże się konieczna, będziemy musieli dopłacić nawet 40 zł za każde koło! Takie stawki wynikają z wcześniej opisanych czynników.