Kwestie dotyczące leasingu aut osobowych są w większości przypadków jasne i klarowne. Dzieje się tak za sprawą ogromnej popularności tej formy zakupu. To właśnie samochody osobowe w naszym kraju kupuje się najczęściej w wariancie leasingowym. Duża konkurencja firm proponujących coraz atrakcyjniejsze oferty sprzyja klientom. Nieco inaczej rzecz się ma z leasingiem maszyn. W tym przypadku oferty są bardziej szczegółowe i obszerne, a klienci z braku świadomości zadają coraz więcej pytań. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy najważniejsze informacje dotyczące leasingu maszyn. Zapraszamy do lektury!

Jakie maszyny można leasingować?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań zwłaszcza w przypadku początkujących przedsiębiorców, którzy marzą o rozkręceniu własnej działalności. Podstawowa zasada dotycząca leasingu maszyn oraz urządzeń dotyczy produktów nowych, bądź tych krążących na rynku wtórnym. Dzięki poszczególnym numerom seryjnym można je w łatwy sposób zidentyfikować w celu dokonania odpowiedzialnego wyboru. Atutem tego typu maszyn oraz urządzeń jest niewielki spadek wartości w trakcie trwania umowy leasingowej. Oczywiście dużo zależy od branży – nie wszystkie są wystarczająca otwarte na formę leasingu, a najlepszym przykład stanowią maszyny do druku cyfrowego, których wartość bez względu na wariant drastycznie spada z każdym tygodniem trwania umowy. W nader ciekawy sposób o tym zagadnieniu pisze właściciel marki Leason – Mikołaj Łagowski :

„…Ogólnie – wyleasingować można wszystko, co ma zastosowanie w biznesie. Nawet meble czy oprogramowanie. Tylko im bardziej nietypowa maszyna lub urządzenie, tym trudniej o leasing. Ocenę wniosku leasingowego dokonuje się wtedy w oparciu o wiarygodność leasingobiorcy. Ponadto firmy leasingowe często specjalizują się w określonych segmentach rynku i łatwiej dostaniesz finansowanie, jeśli trafisz do firmy leasingowej znającej twoją branżę i rynek wtórny stosowanych maszyn…”

Leasing, a maszyny używane.

O leasing maszyn używanych również bardzo często pytają młodzi przedsiębiorcy, choć nie brakuje także tego typu pytań ze strony osób prywatnych (więcej). Oczywiście wszystko to ma na celu zminimalizowanie kosztów inwestycji nawet jeśli jest ona jednorazowa. Leasing maszyn oraz urządzeń jest jak najbardziej możliwy, jednak jego forma zależy przede wszystkim od dwóch istotnych czynników. Pierwszy dotyczy wieku maszyny, drugi zaś branży względem której jest ona przeznaczona. Gro firm leasinguje maszyny i urządzenia, których wiek po zakończeniu umowy nie przekroczy 7-11 lat. W praktyce oznacza to, iż maszyna, tudzież urządzenie, które chcemy wziąć w leasing może mieć 4-5 lat, zaś sama umowa powinna w tym konkretnym przypadku trwać nie dłużej niż 5 lat. Oczywiście nie jest to regułą – na rynku istnieje kilka marek leasingowych, które specjalizują się w maszynach i urządzeniach starszych, jednakże są to firmy specjalistyczne działające w ograniczonych branżach, tłumaczy nam agent zajmujący się leasingiem na terenie Świdnicy.

Dokumenty niezbędne w leasingu maszyn używanych.

Na zakończenie warto rozwiać wątpliwości dotyczące spędzającej sen z powiek „papierologii”. Jakie dokumenty są niezbędne podczas zawierania umowy leasingowej maszyny używanej? Jest to rzecz jasna wypełniony wniosek leasingowy, dokumenty finansowe za ostatnie 1-2 lata oraz faktura wespół ze specyfikacją danej maszyny. Rzeczoznawca na zlecenie firmy dokona wyceny maszyny, a opis zostanie załączony do reszty dokumentów. Pozostaje mieć nadzieję, że wątpliwości związane z leasingiem maszyn nowych oraz używanych odejdą w niepamięć, a sam proces będzie znacznie bardziej przejrzysty.